2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmiştir. 

        Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğünde mevzuatta getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın arttırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması çok önemli bir hale gelmektedir.

        Bu amaçla İçişleri Bakanlığımız tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya yapılması kararlaştırılmıştır.
        
            Bu nedenle; Kaymakamlığımızca, kolluk kuvvetleri, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin katılımı ile  Devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla etkinlik düzenlenmiştir.
Bu etkinlikte trafikte önceliğin yayalarda olduğunu, trafik kurallarına uymanın hayat kurtardığı vurgusu yapıldı ve trafik polisleri tarafından öğrencilere ve sürücülere yaya geçidi ile ilgili bilgiler  verildi, yaya geçidinde dikkat edilmesi gerekenler, kanun maddelerinde yapılan değişiklikler hakkında bilgi verilerek, trafik işaretleri, yaya geçidi ile ilgili trafik levhaları tanıtıldı. Öğrenciler ile birlikte yol kontrolü yapılarak  sürücülere de yaya önceliği ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı, broşürler dağıtıldı. Daha sonra eğitim verilen öğrencilerimiz ve kolluk kuvvetleri ile birlikte esnaflarımız ziyaret edilip broşür dağıtımı yapılarak yaya  önceliği ile ilgili vatandaşlarımıza bilgi verildi.